

Az előző írásban az otthoni, minden szintű lomtalanítás jelentőségéről és a jelenlegi életerőnkre gyakorolt visszaadó-átalakító-fellendítő hatásáról volt szó (a felesleges tárgyak elvisznek minket a jelenből, a figyelmünket rabolják!). Most konkrétan és gyakorlatiasan meg fogjuk nézni, hogy hogyan is lehet, miket is lehet és érdemes otthon lomtalanítani, szanálni, selejtezni. Mégpedig tegyük ezt öko módon, a hulladékcsökkentés jegyében, mert a házi rendrakás-lomtalanítás óhatatlanul együtt jár szemét termelődésével és gyarapodásával. Ugye nem szeretnénk, ha a lomtalanításunk szemete az óceánban kötne ki, és károsítaná az élővilágot? Ezért elöljáróban a kilomtalanított holmikról át kell gondolnunk a következőket (a Google és több más internetes platform, például tárgyértékesítő oldalak ebben is a barátaink):
- Lehet-e ezt, tudja-e ezt valaki még használni valamire a mostani formájában, vagy átalakítva? Ha igen, adjuk el, ajándékozzuk el, és csak a legvégső esetben dobjuk ki a szemétbe, módjával, okosan, szelektálva, a veszélyes hulladékokat szakszerűen kezelve.
- Meg lehet-e javítani, meg lehet-e szerelni azt, ami elromlott, megsérült? Fel lehet-e szerelni azt, ami leszakadt? Meg lehet-e ragasztani azt, ami eltört? Meg lehet-e élezni azt, ami eltompult? Ha igen, tegyük meg! Lehet, hogy nem olcsó a javítás, de a a Földnek és az emberiségnek most nagyon nem mindegy: a megjavított tárgyakból később lesz szemét.
A rendrakás-lomtalanítás mikéntje területenként, hely(iség)enként – bevezetés
(Ezeket a teendőket természetesen egymással felváltva, egymással párhuzamosan is lehet végezni, mikor melyik a kézenfekvőbb…)
Digitális eszközök


A 21. század a kütyünyomogatás százada, ezért egyszerű és mókás szanáláskezdésnek jöjjön egy meglepő, habár kézenfekvő lomtalanítási hely: a digitális eszközök, kütyük háttértára! Ezzel az informatikai rend is megvalósulhat. Biztosan jól tele van az okostelefonunk, a táblagépünk, az automatikus mentésünk (digitális internetes felhők: OneDrive, GDrive, …) és a számítógépünk merevlemeze is mindenfélével. Akadnak itt nem használt alkalmazások, felesleges fotók, aktualitásukat vesztett dokumentumok, számunkra érdektelenné vált zenék és filmek, …). Szelektálásért kiált az email fiókunk is!
Szerencsés dolog, hogy a digitális lomtalanítást akár utazás, vagy a postán való várakozás közben is tudjuk végezni. Mindennek nagyon is van jelentősége, a gyakorlatban is, zöld öko szemmel is. Többek között, minél kevesebb felesleges adatot tárolunk és mozgatunk minden percben, annál kevesebb energiát használnak, annál kevésbé használódnak el a digitális eszközök. És jusson eszünkbe a lomtalanítás után rendet rakni, takarítani, azaz (természetesen szakszerűen) töredezettség-mentesíteni. További hasznos tevékenység az arra hivatott eszközöket karbantartásra, kitakarításra, portalanításra eljuttatni egy hozzáértő szervizbe – így tovább élnek, és később lesz belőlük digitális szemét.
Pénztárca, táska, asztal
Talán a második legegyszerűbb és legkönnyebb a lomtalanítást ezekkel a szűkebb, személyes tereinkkel folytatni. A táskánkban például biztosan bújnak meg régi bolti blokkok, csokis papírok, használt papír zsebkendők, aktualitásukat vesztett iratok és hasonlók. Ugye nem gyűjtjük ezeket a végtelenségig, mint régen a lányok a papír képeslapokat? Ugye jólesik ezektől (öko módon szelektálva) megválni? Hát tegyük meg!
Elengedhetnékem van? Lomtalaníthatnékom van? Mivel foglalkozzak most? Mi az, ami most úgy adja magát?
Folytatása következik!
Nehezen megy a lomtalanítás, a felszabadító elengedés, szükség van hozzá további támogatásra, segítségre? A Moksa Cseppet és a Moksa Greent próbálta már?
Bővebb információk olvashatók a témáról a Facebookon a Moksa útmutatás csoportban!
Lásd még:
Moksa Iskola – Rend
(1) Tgy magazin